Çalışma Alanlarında Akustik Ses Kavramı

Çalışma Alanlarında Akustik Ses Kavramı

Çalışma alanlarında akustik ses kavramı çalışma verimliliğini etkileyebilmektedir.

30 Eylül, 08:09

Blog yazımıza özellikle fazla ses kaynağı ile birlikte meydana gelebilecek çevresel iletişim kapsamında, mekanda istenilen akustik ses kalitesine sahip olunmaması, birtakım problemleri ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar ofis mobilya çeşitlerinin ardından ikinci sırada yer alsa da yine de çalışma alanlarındaki akustik ses özelliğinin istenilen düzeyde olması, masa başı görevlilerinin işlerine daha iyi bir şekilde odaklanmalarına imkan tanımaktadır. Tabii sesin etkilerinin kişiden kişiye değiştiği için bu ilk başta pek önemsenmese bile, toplu olarak ofislerde yapılan çalışmalar söz konusu olduğu zaman, ofislerde akustik tasarımın önemi, verimin artması konusunda çok daha büyük bir hale gelmektedir.

Ofislerde Aranılan Akustik Özellikler

Bu bağlamda 3 ana etmeden bahsetmek gerekir.

  • Gizlilik
  • Arka plan gürültüsü
  • İletişimde kolaylık

Bir bütün olarak kaliteli şekilde ön plana çıkması gereken bu ana etmenler, verimli bir çalışmaya imkan tanınması ve iletişimin doğru bir şekilde yapılabilmesi adına ses dokusunun kaliteli gerçekleşmesi kapsamında fırsat tanımaktadır. Burada örneğin iletişimde kolaylığı baz almak gerekirse, burada çalışanlar arasında senkronizasyon kapsamında iletişimin en doğru seviyede ve başkalarını rahatsız etmeden gerçekleştirmesi oldukça önemlidir.

Örneğin ofis mobilyası çeşitleri nasıl mutlaka ofis alanları için kaliteli olması gerekiyor ise aynı şekilde çalışanlar arasındaki kısa görüşmeler veya toplantılar konusunda akustik konfor en doğru noktaya getirilmelidir. Bunun için özel birtakım cihazlar ve malzemeler kullanılarak parametre ölçümü gerçekleştirilmektedir. Burada kişinin ses seviyesiyle arka plan gürültüsü karşılaştırılır, buna göre ayırt edilerek akustik özellik gerçekleştirilir. Bu yüzden ofis içerisinde gürültü tonu, bilgi içerip içermediği ya da gürültünün ortama uygunluğu veya şiddeti gibi durumlar çalışma koltukları kalitesi gibi büyük bir önem arz etmektedir.

Ofis Akustiğinin İyi Hale Getirilmesi

Özellikle bu konuda mimari düzenleme oldukça önemlidir. Ses dokusunun incelenerek bölgeye göre daha iyi bir hale getirilmesine uygun şekilde tasarım yapılmalıdır. Ayrıca mekanın hacmine göre oda çınlama süresinin hesaplanması da büyük bir önem taşır. Diğer yandan odadaki yansımaların kontrolünü sağlamak, iletişimin daha doğru şekilde yapılmasına olanak verir. Bunun içinse kaliteli ve konforlu olan ofis koltukları ile birlikte diğer mobilya seçeneklerinin ofis içerisinde doğru bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Tabii hiç şüphesiz yalıtım özelliği, iç mekanın dış ortama göre ayrılmasına imkan tanıyarak sessiz ve sakin bir ortam içerisinde daha yüksek verimli çalışma şansı sunar. Tüm bunlar için çalışanlar arası bariyerlerin yerleştirmesi, oturma yönleri için ayarlama yapılması ve gürültü maskeleme sistemleri gibi işlemleri ön plana çıkmaktadır.

Polen Mobilya mimar ve uzmanları ile ofis ve büro alanlarınızı en verimli çalışma alanlarına dönüştürmesine izin verin!