Çalışma Masaları

Çalışma Masaları

Doğru çalışma masası seçimiyle konforunuzu ve verimliliğinizi nasıl artırabileceğinizi keşfedin. Ölçüler, ergonomi, malzeme ve tasarım gibi önemli kriterleri ele alan bu rehberle en uygun büro çalışma masasını bulun.

16 Ağustos, 20:08

Doğru Çalışma Masası Seçimi: Verimliliği ve Konforu Artıran Faktörler

Ofis alanlarımızın vazgeçilmez mobilyalarından biri olan çalışma masaları hem ofis görünümünü hem de çalışan konforunu doğrudan etkileyen önemli ürünlerdir.  Profesyoneller ve kurumlar büro çalışma masası seçimlerini yaparken sadece estetik değil aynı zamanda işlevsellik ve ergonomi gibi kriterleri de göz önünde bulundurmaktadır. Bu yazıda, çalışma masası alırken dikkat etmeniz gereken kriterleri ve faktörleri açıklayacağız.

Uygun Çalışma Masası Seçimi Neden Önemli?

Hangi iş ile meşgul olursak olalım çalışma alanlarımız gün içinde en çok zaman geçirdiğiniz yerlerden biri olmaktadır. Bu nedenle çalışma masanızın boyutu, şekli, malzemesi ve konumu gibi özellikleri, genel çalışma verimliliğinizi ve hatta sağlığınızı doğrudan etkileyebilmektedir. İyi bir çalışma masası seçimi sadece işinize odaklanmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda sizi ortopedik açıdan rahat ettirir. Bu sebeple uzun saatler boyunca çalışırken olası sağlık sorunlarının önüne geçer.

Doğru Çalışma Masası Nasıl Seçilir?

1. Boyut ve Alan Önemi

Çalışma masanızın büyüklüğü, mevcut ofis alanınıza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Büyük bir masa çalışma materyallerinizi düzenli bir şekilde yerleştirmenize olanak tanırken küçük bir ofis alanında akıllıca tasarlanmış bir minimalist bir masa ofis alanlarınızdan tasarruf etmenizi sağlar. Önemli olan ihtiyacınız olan tüm araç ve gereçlere kolayca ulaşabileceğiniz ve aynı zamanda ofisinizi sıkışık ve dağınık bir hale getirmeyecek bir çalışma masası bulmaktır. Ofis çalışma masaları genellikle standart ölçülere sahiptir. Bu ölçüler 120x60cm, 140x70cm, 160x80cm ve 180x90cm’dir. Masa yükseklikleri standart olarak 74-76 cm arasında değişmektedir. Ancak ofis alanlarına göre üretici firmalardan özelleştirebilir ölçü formatlarında üretim yaptırılabilmektedir.

2. Estetik, Şık ve Konfor Sağlayan Çalışma Masalarını Tercih Edin

Çalışma masası seçerken ergonomi göz ardı edilemeyecek bir faktördür. Masanın yüksekliği, oturduğunuzda kollarınızın masa yüzeyine paralel olmasını sağlamalıdır. Bunun dışında monitörünüz göz seviyenizi ortalayacak şekilde ayarlanmalıdır. Böylece uzun saatler boyunca çalışırken boyun ve omuzlarınızda gereksiz gerilim oluşmaz. Ergonomik bir çalışma koltuğu ile çalışma masasına sahip olunduğunda çalışma zamanlarınızda konforunuz ve odağınız artabilmektedir. Ahşap çalışma masasında önemli bir diğer ayrıntı da masa tablasının rengi ve dokusudur. Göz yormayan açık renkler veya doğallık katan ceviz, meşe renk tonları konfor kalitesini arttırmaktadır.

3. Dayanıklı Malzemelerden Üretilmiş Çalışma Masası Satın Alın

Çalışma masası seçerken dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör de masanın yapıldığı malzemedir. Ahşap ve metal malzemelerden oluşan çalışma masalarının dayanıklılıkları oldukça önemlidir. Ahşap masalarda MDF ve yonga levha plakaları kullanılmaktadır. Ancak, malzemenin kalitesi ve işçiliği masanın uzun ömürlü olup olmadığını belirler. Çalışma masalarını satın alırken dikkat etmeniz gereken ahşap masa tablalarının geçerli sertfikasyona sahip olup olmamalarıdır. Bunların yanı sıra masa tablaları, 18mm ve 30mm ölçülerinde standart et kalınlıklarına sahiplerdir. 18mm ölçülerinde üretilmiş çalışma masaları daha hafif ve zarifken, 30mm ölçülerinde üretilmiş masalar daha ağır ve dayanıklı haldedir. Biraz da pahalıdır..

4. Geniş Depolama ve Düzenleme Özellikleri Olan Çalışma Masalarına Sahip Olun

Çalışma alanınızı düzenli tutmak verimliliği artırmaya yardımcı olmaktadır. Bu nedenle çekmeceleri, rafları veya diğer depolama çözümlerini içeren çalışma masaları, ofis malzemelerinizi ve belgelerinizi düzenli bir şekilde saklamanıza yardımcı olur. İhtiyaç duyduğunuz her şeyin elinizin altında olması iş akışınızı kesintiye uğratmadan çalışmanızı sağlamaktadır. Ofis alanlarında kişisel depolama alanlarına daha fazla sahip olmak için etajerli masalar, yüksek kesonlu masalar veya ekstra olarak masa yanında kullanılmak üzere mobil kesonlar tercih edilmektedir.

5. Çalışma Masalarınızı Tasarım ve Estetik Anlayışınıza Göre Seçin

Çalışma masanız, ofisinizin genel tasarım ve dekorasyon tarzını yansıtmalıdır. Modern, minimalist, geleneksel veya rustik bir görünüm arıyorsanız seçtiğiniz masa bu estetikle uyumlu olmalıdır. İyi bir tasarım, ofisinize sadece şıklık katmakla kalmaz aynı zamanda çalışma ortamınızı daha ilham verici ve motivasyon artırıcı hale getirebilir.

Polen Mobilya Farkıyla En İyi Çalışma Masalarına Sahip Olun!

Doğru çalışma masası seçimi sadece estetik bir tercih değil aynı zamanda sağlığınızı, konforunuzu ve çalışma verimliliğinizi etkileyen önemli bir karardır. Boyut, ergonomi, malzeme kalitesi, depolama özellikleri ve tasarım gibi faktörleri dikkate alarak sizin ve işiniz için en uygun çalışma masasını seçebilirsiniz.

Uzun yıllardır sektör tecrübesi ve üretici kimliği ile Polen Mobilya; şık, konforlu ve hem dayanıklı hem kaliteli ahşap ve metal malzemelerden üretilmiş ofis çalışma masalarını müşterilerine sunmaktan memnuniyet duymaktadır. Türkiye’de ofis mobilyaları üreticisi olmamız ile müşterilerimizin ofis alanlarında özelleştirebilir masalar sunarak çözüm ortağı olmaktayız. Ürünlerimiz hakkında daha fazla detay almak için bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.