Ev Ofislerinde Çalışmayı Verimli Hale Getirmek

Ev Ofislerinde Çalışmayı Verimli Hale Getirmek

Evlerde çalışma ortamı sağlandığında daha verim hale getirin

14 Mayıs, 14:05

Çalışmanın verimliliği, günümüzde en çok tartışılan konulardan biridir. Şirketlerin, özellikle korona virüs salgını nedeniyle, evden çalışmaya teşvik etmesiyle birlikte, çalışmanın verimliliği konusu daha bir önem kazanmıştır.

Son 5 yılda yapılan anketlerin sonuçlarına göre, evdeki çalışma ortamı ofise göre %65 daha verimli ve rahat oluyor. Evde çalışan personellerin yaklaşık %80'i ise daha az stresle işlerini yapabiliyorlar. Yine bu anketlerin başka bir sonucu olarak, günümüzdeki büyük İnternet ticaret devlerinin (facebook, amazon, google, twitter, instagram) çalışanlarının %44'ü kendi ev ofislerinde çalışmaktadır. Bu büyük ticaret ve İnternet devleri ev ofisinin verimini anlamış, çalışanlarının belirli bir kesimini buraya yönlendirmiştir.

Ev ortamında verimin daha çok olduğu biliniyor. Ancak ev ortamında, şirket ortamına göre, dikkat dağıtan çok daha fazla husus bulunuyor. Alınabilecek birkaç yöntem ile dikkatimi sadece işimize odaklayabilir, çok daha verimli ve stresten uzak bir şekilde çalışabiliriz. Ev ofisleri, gün geçtikçe sayısını arttırmaktadır. Gelecek zaman içerisinde mevcut çalışan kesimin ise %65'ten fazlasının evden çalışacağı tahmin edilmektedir.

 Aşağıda yer alan yöntemler, sizlerin ev ortamında çalışırken dikkatinizin dağılmasını önlemek ve çalışmanın negatif yönlerini azaltmaya yönelik yöntemlerdir.

 Doğru Çalışma Ortamında Bulunun

Şirket içerisinde nasıl doğru ortam içerisinde çalışma sağlanıyorsa, aynısı ev ofisimizde de geçerli olmalıdır. Dikkatimizi dağıtan etmenleri çalışacağımız odadan uzaklaştırıp, dikkatimizin dağılması engellenmelidir. Çalıştığımız masadan oturduğumuz koltuğa kadar özenle bir seçim yapmalı, ofis mobilyaları ve ofis koltukları seçimlerimizi doğru yapmalıyız. Çalışmaya başlamadan önce de bir fincan kahve alabilir, dikkatinizi tamamen işiniz üstüne yoğunlaştırabilirsiniz.

 İş Süresi Boyunca Evdekilerle İlişkinize Dikkat Edin

Ev ofisinde çalışırken, evin diğer sakinlerinin dikkatinizi dağıtmayacağına emin olmanız gerekmektedir. Mümkünse kendinize özel bir çalışma alanı oluşturun, ev sakinlerinin iş üstündeyken sizle konuşmalarını en aza indirmeye çalışın. Sizi anlayışla karşılayacaklardır.

 Dikkat Seviyesini Korumak İçin Aralı Çalışın

 Ev ofisinde tek başınıza çalışacağınız için, aralıksız çalışma yöntemine kesinlikle başvurmayın. Kendi dikkat seviyenize göre bir süre belirleyip, belirli süreler çalışıp, belirli süre ara verin. Bunu telefonunuzun alarm özelliği ile sağlamanız mümkündür. Verdiğiniz araları veya çalışma saatlerinizi de uzatmayın. Sürekli aynı plan dahilinde gidin.

 Yatak Odanızda Kesinlikle Çalışmayın

 Çalışmaya başlamadan en az 30 dk önce uyandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde zihin ve fiziki durumumuz dikkatli çalışmaya el vermez. Çalışacağınız odayı da özenle seçin, rahat ve çalışmaya uzak ortamlardan kaçının.

 Bu tavsiyelere uyarak ev ofisinizde başarı ile çalışabilir, diğer yazılarımızı okumak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.