Ofislerde Bitkilerin Etkisi Nedir?

Ofislerde Bitkilerin Etkisi Nedir?

Yaşayan ofis olarak adlandırılan ofisler içerisinde renkler barındıran hayat dolu, çalışanlarına enerji veren ortamlardır. Bu ofislerde uygun bitkiler, çiçekler vardır.

14 Mayıs, 17:05

Yaşayan ofis olarak adlandırılan ofisler içerisinde renkler barındıran hayat dolu, çalışanlarına enerji veren ortamlardır. Bu ofislerde uygun bitkiler, çiçekler vardır. Tablolar, tasarımlar ve ortamın havası insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlar. Yaşayan ofislerin merkezlerinde insan vardır. Renkler insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Yeşil renk huzur verir, doğal bir ortam hissi vererek gerginlikleri azaltır. Bu nedenle çalışanlarına değer veren işletmeler ofislerinde uygun bitkiler ile motivasyonu yükseltmeyi amaçlar.

 Ofislerde Bitkiler Stresi Azaltıyor

 Çalışma ortamlarında yer alan bitkiler kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Bu durum direkt olarak kişinin daha huzurlu, stressiz olmasını sağlar.

 Doğal ortamı andıran bitkiler sayesinde ofis daha verimli olunabilecek bir alana dönüşür. Zorunlu olarak gelinmiş bir alan değil de istenilerek gelinen bir alana dönüşmesi için bitkilerin gücünden yararlanılmalıdır.

 Meditasyon benzeri bir güce sahip olan bitki etkileri ile kolayca odaklanma sağlanarak, daha az zihin yorgunluğu ile daha verimli bir çalışma süreci yakalanmaktadır.

 Bitki Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 Bitkiler güneşe ve suya ihtiyaç duyar. Ofislerde az ışık ile yaşayabilecek bitkilerin seçilmesi önemlidir. Mümkün olduğu kadar güneş alması ve belki de belirli aralıklar ile balkon gibi noktalarda bekletilerek bitkinin güneşten faydalanması ve uzun ömürlü olması sağlanmalıdır.

 Yukka çiçeği iyi bir ofis bitkisidir. Katman katman olabilir. Bu yaşı ile alakalıdır. Görsel olarak oldukça başarılıdır. Uzun ve sivri uçlara sahip yaprakları tek bir gövdeye bağlıdır. Yukka bulunduğu ortamlarda tropikal bir ortam büyüsü katarak ofis enerjisini değiştirir. Bakımı kolay olsa da güneş ışığına ihtiyacı olduğu için su ve güneş ışığı esirgenmediğinde tüm cömertliği ortama enerji vermeye devam eder. bir metrelik boyu ile masaya uygun olmayan bitki ofis köşelerinde yerde muhteşem görünür.

 Areka Palmiyesi bolca ışık ister. Direkt olarak güneşe maruz kalmasa bile karanlık olmayan ortamlarda büyümeye ve yaşamaya devam eder. Haftada bir defa bolca su verilerek bakılır. Ortamın oksiyen seviyesini dengeleyerek klima etkisine benzer etki yaratır. Böylece havalandırma maliyetini artırmaktadır. Bu etki neredeyse tüm bitkiler için genel bir özelliktir. Boyu en fazla 30 35 cm olduğu için masa uçlarında ya da cam kenarlarında kullanıma uygundur.

 Ofis Mobilyaları içerisinde yükselen klasik seçimler arasında paşa kılıcı, kaktüs, aleo vera, Spathiphyllum, skulent gibi çiçeklerde tercih edilmektedir. Tüm bu bitkiler ofis ortamına dayanabilen yapıda olduğu için bakımları kolaydır. Bir kaç günlük tatillerden etkilenmeyen, aşırı su ihtiyacı olmayan bitkiler haftalık bakım sayesinde sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/polenmobilya/public_html/_compile/06a5c6688f259a4e9c40ac6521a84c6845c49076.file.blog.content.tpl.php on line 124