Ofislerde Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Ofislerde Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Aydınlatma her mekan için çok önemlidir. Özellikle iş ortamlarında iyi aydınlatma yapılması verimlilik kaybı yaşamamak adına çok önemlidir. Hem gündüz hem de havanın kararmaya başlaması ile birlikte doğru aydınlat ortamı rahatlıkla oluşturulabilmelidir.

15 Mayıs, 16:05

Aydınlatma her mekan için çok önemlidir. Özellikle iş ortamlarında iyi aydınlatma yapılması verimlilik kaybı yaşamamak adına çok önemlidir. Hem gündüz hem de havanın kararmaya başlaması ile birlikte doğru aydınlat ortamı rahatlıkla oluşturulabilmelidir. Doğru aydınlatma yöntemi hem maliyet olarak olumlu etki sağlar hem de ofisin ambiyansı için uygun bir ortam sağlanmış olur.

 Doğru Aydınlatma Nasıl Yapılır?

 - Ofislerin mümkün olduğu kadar büyük pencereler ile güneş ışığından maksimum oranda faydalanması en ekonomik ve en doğal aydınlatma yöntemlerinin başında gelir. Bu durum sağlık açısından faydalı olduğu kadar insanların kapalı ortamda hissettiklerini en aza indirdiği için ruh halini düzenleyici etkisi vardır.

 - Yapay aydınlatma sürecinde mutlaka ışığın yukarıdan aşağıya doğru süzülmesi çok önemlidir. Yandan ya da alttan üste yapılan aydınlatmalar gözü inanılmaz yorar ve göz yorulması bir süre sonra baş ağrısı, göz yanması gibi pek çok sorunu beraberinde getirir.

 - Sarkıtlar, avizeler ya da lambalar koyu renk ile kaplı olmamalıdır. Siyah renk ışığı net bir şekilde yansıtamadığı için yetersiz ışık motivasyonu düşürür, net görmeme sorunu başka sorunları doğurur. Bu durum zaman kaybına neden olur ve yanlış yapılan işler neticesinde mali kayıplar ortaya çıkabilir.

 - Ortamın büyüklüğüne göre birden fazla lamba ya da avize kullanılarak ışık dağılımı iyi yapılmalıdır. Bu süreçte tasarruflu ampuller kullanılarak tasarruf yapılır. Ayrıca tasarruflu ampullerin ışığı kötü yaydığı ya da daha az işlevsel olduğunun zannedilmesi gibi algılar tamamen yanlıştır.

 - Ofis mobilyaları ile uygun aydınlatma seçimi yapılmalıdır. Ofis içerisinde tek tek mükemmel olan tüm eşyaları ofisin içerisinde bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Bu nedenle klasik avizeler spor ofis mobilyalarına uygun olmayacaktır. Mutlaka olması gereken kombinasyon konusunda destek alınmalı ya da maksimum düzeyde dikkatli seçimler yapılmalıdır. Bu nokta motivasyon ve ofis prestiji açısından büyük önem taşır.

 - Fazla ışık iyi aydınlatma değildir. Her noktadan ışık fışkırması ortamın maksimum düzeyde aydınlatılması doğru değildir. Bu ortama alışan kişiler daha sonra normal ortamlardaki ışığı yetersiz bulma gibi problemler ile karşılaşabileceği için aydınlatma ofis içerisinde çalışan herkes için en iyi olacak şekilde ayarlanması gerekir.

 Zevklere Göre Aydınlatma Aracı Seçilebilir

 Sarkıtlar, ledler, spotlar, modern örümcek kollu lambalar gibi pek çok aydınlatma aracı kullanılabilir. Önemli olan hangi araçların tercih edildiği değil doğru bir şekilde kullanılmasıdır. Mobilyalar ile uyumu yakalanarak ofisin mükemmelliği sağlanabilir. Bu tür ortamda göz ardı edilen aydınlatma ofis için yapılan dekoru net bir şekilde göstermez ise yapılan harcamaların belli bir oranda önemi kalmayacaktır.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/polenmobilya/public_html/_compile/06a5c6688f259a4e9c40ac6521a84c6845c49076.file.blog.content.tpl.php on line 124